Kradzież towaru – 5 skutecznych sposobów jak jej uniknąć

kradzież towaru z tira jak się zabezpieczyć
Jak uniknąć kradzieży towaru w transporcie?

Kradzież towaru to jedno z największych ryzyk w transporcie. Rok 2019 ma być rekordowy pod tym względem – prognozuje TAPA. Statystyki z początku roku są niepokojące. Liczba napadów wzrosła o 69% w styczniu i aż 77% w lutym względem analogicznych okresów poprzedniego roku. W wyniku kradzieży w łańcuchu dostaw przedsiębiorcy europejscy tracą prawie 10 mld € rocznie. W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja o dochodzeniu Mławskiej Komendy Policji w sprawie zniknięcia całego auta z towarem wartym ponad 120 tys €. Jak przedsiębiorcy mogą zminimalizować ryzyko kradzieży?

Telematyka

telematyka transportu

Kradzież towaru jest mniej prawdopodobna kiedy mamy kontrolę nad autem w czasie rzeczywistym. Telematyka w transporcie ułatwia codzienną pracę kierowców i spedytorów. Planowanie tras, eliminowanie opóźnień, lepsza kontrola czasu pracy kierowcy. To tylko część dobrodziejstw nowych technologii. Systemy te nie tylko poprawiają komunikację ale znacząco wpływają na spadek prób kradzieży. Siec czujników pozwala wykryć każdą ingerencję przy zbiorniku paliwa czy przestrzeni ładunkowej. Dodatkowo obraz z monitoringu trafia bezpośrednio do panelu kierowcy. Pozwala to na kontrolę sytuacji w czasie rzeczywistym, a w razie potrzeby uruchomienie alarmu. Przy próbie kradzieży czas reakcji i łatwa komunikacja są kluczowe.

weryfikacja przewoźnika

weryfikacja przewoźnika checklist

Branża TSL jest miejscem gdzie spotyka się wiele firm. Dlatego tak ważny jest proces weryfikacji. Dokładne sprawdzenie kontrahenta oszczędza wielu kłopotów w przyszłości. Nie tylko związanych z zatorami płatniczymi ale też podnosi bezpieczeństwo łańcucha dostaw. Elementami którymi przede wszystkim trzeba sprawdzić są ogólnodostępne bazy jak KRS lub CEIDG. Ważne jest też sprawdzenie autentyczności licencji danej firmy. W przypadku licencji transportowych można je sprawdzić w BOTM lub starostwie. Kolejnym krokiem jest weryfikacja nr VAT np. w VIES w przypadku transportów międzynarodowych. Aby uniknąć zatorów płatniczych dobrze jest sprawdzić status w KRD. Dla bezpieczeństwa warto też współpracować z firmami, które funkcjonują na rynku od przynajmniej 1,5-2 lat. Nieocenione są też referencje. Najlepiej zebrane bezpośrednio a nie np. oceny z Transa chyba, że jest ich dość dużo. Cała procedura zajmuje czas ale im bardziej wartościowy towar tym dokładniej powinna być prowadzona.

zabezpieczenie pojazdu

gaz kradzież towaru sztaby zabezpieczenie

Podczas próby kradzieży pojazdu często wykorzystywany jest gaz. Wyposażenie kierowcy w maskę to przerost formy nad treścią ale warto się zabezpieczyć w inny sposób. Kabinę można wyposażyć w czujniki które wykrywają większość substancji paraliżujących. Dobrze też zostawiać uchylony szyberdach dla lepszej wentylacji. Przede wszystkim warto mieć w aucie zabezpieczenie antywłamaniowe. Kierowca może dzięki temu zabezpieczyć drzwi i spokojnie odpoczywać, nie bojąc się o własne zdrowie a nawet życie. Problemem jest za to posiadanie środków ochrony osobistej. W wielu krajach posiadanie nawet gazu pieprzowego jest zabronione. Popularnym ominięciem takich restrykcji jest posiadanie pod ręką np. większych rozmiarów klucza.

wykształcona kadra

studia branża TSL logistyka podyplomowe

Im większa jakość pracowników tym mniejsze ryzyko błędów. Warto dbać o rozwój kadry własnego przedsiębiorstwa. Studia zaoczne lub podyplomowe są bezpiecznym sposobem na pogłębienie wiedzy i zebranie doświadczenia. Bez konieczności nauki na własnych błędach. Wspierając rozwój pracownika można mocniej przywiązać go do firmy. Mniejsza rotacja to mniejsze wydatki dla pracodawcy. Co ważniejsze wykształcona kadra będąca w firmie dłużej podnosi bezpieczeństwo procesów. To tyczy się nie tylko kadry biurowej ale tak samo kierowców. Godziwa, rynkowa pensja i dbanie o potrzeby kierowcy procentuje w przyszłości. O wiele bezpieczniej jest powierzyć dostawy towarów podwyższonego ryzyka osobie z którą pracuje się od wielu lat. Osobie do kompetencji której jesteśmy przekonani bo dbaliśmy o ich rozwój.

zdrowy rozsądek

praca w spedycji tsl transporcie

Kradzież towaru często pojawia się na własne życzenie. Pośpiech czy chęć szybkiego zarobku są złym doradcą. Kiedy podejrzanie dobra oferta pojawia się na giełdzie pod koniec dnia to powinno wzbudzić czujność. Człowiek przed wyjściem z pracy jest bardziej podany na rozluźnienie. Przymyka oko na sumienne dopełnienie wewnętrznych procedur. Kiedy stawka jest ponadprzeciętnie wysoka to prawdopodobna jest próba wyłudzenia. Warto pamiętać, że koniec końców nawet najnowocześniejsze systemy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Kiedy intuicja nabierana z czasem i doświadczeniem zapala nam czerwoną lampkę warto jej posłuchać. Wysoka marża na papierze, może łatwo zamienić się w skradziony towar w rzeczywistości.

Autor: Michał Jankowski

Specjalista ds. spedycji. Od ponad 5 lat zawodowo związany z drogową spedycją międzynarodową. Prywatnie miłośnik branży TSL, pasjonat wystąpień publicznych oraz dzielenia się wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *