Start w TSL – jakie możliwości mają absolwenci na rynku pracy?

absolwenci, studenci, rynek pracy, kariera, start

Co czeka absolwentów na rynku w pracy w transporcie, spedycji, logistyce?

Branża TSL – bezpieczna przystań.

Koniunktura branży od wielu lat utrzymuje rosnący trend. Dzięki temu firmy z sektora TSL zmuszone są intensywnie rywalizować na rynku pracy o najlepszych kandydatów. Jak to wpływa na absolwentów? Na co dokładnie mogą liczyć i czym muszą się wykazać?

Kondycja sektora i wizja przyszłości.

Obecna koniunktura może dodawać otuchy młodym ludziom zaczynającym dopiero karierę zawodową. Szereg czynników pokazuje że branża ma się dobrze i nic nie powinno tego zmienić w najbliższych latach. Obserwujemy sukcesywny wzrost powierzchni magazynowej w kraju. Tylko w minionym roku firmy z sektora wynajęły niespełna 1,5 mln mkw. powierzchni magazynowej. Sama wartość umów i wyposażenia przekroczyła 3 mld zł a wiele na to wskazuje, że skala poczynionych inwestycji w bieżącym roku będzie podobna. Kolejną przesłanką może być prognoza Związku Polskiego Leasingu szacująca wzrost wartości nowych umów finansowania ciężkiego taboru na poziomie 10%. Dodatkowo sam fakt reaktywowania Jedwabnego Szlaku przy tranzytowym położeniu kraju podkreśla rolę jaką Polska odegra będąc węzłem na linii północ-południe oraz wschód-zachód. Popyt na pracownika napędza też ciągły rozwój branży e-commerce. Portal pracuj.pl ocenia, że w analogicznym okresie minionego roku branża TSL zwiększyła zatrudnienie o 7%.

Na jakie zawody mogą liczyć absolwenci?

Przede wszystkim jako osoby dopiero wchodzące na rynek pracy, już na studiach mogą łączyć naukę z praktykami i stażami. Przy większej dostępności wolnego czasu mogą też śmiało aplikować na pozycję asystentów. Dziś wybierając na wspomnianym wcześniej portalu kategorie takie jak Łańcuch dostaw oraz Transport/Spedycja po ograniczeniu zasięgu ofert tylko do Warszawy, kandydat może wybierać pośród ponad 40 propozycji. Najczęściej ogłoszenia dotyczą działów planowania lub logistyki w dużych korporacjach. Można wybierać wśród tak znanych pracodawców jak Procter & Gamble, Jeronimo Martins, Nestle, Mondelez czy Grupa Żywiec. Wiele jest też ofert związanych ze spedycją, przeważnie międzynarodową ale są też stanowiska jak asystent ds zakupów czy staże menedżerskie. Co warto zauważyć spora część z ogłoszeń jest jasno skierowana do studentów ostatnich last, promując podejście “work and study”.

Jakie umiejętności są cenione dziś i będą w najbliższej przyszłości?

Serfując po internecie można się natknąć na wiele zestawień typu: “kluczowe kompetencje jutra”, “5 umiejętności przyszłości”. Najczęściej przewijają się w nich hasła z poniższej listy:

  • Kreatywność,
  • Inteligencja emocjonalna,
  • Negocjacje,
  • Aktywna nauka i słuchanie,
  • Myślenie logiczne i krytyczne,
  • Zarządzanie czasem,
  • Uczenie siebie oraz innych,
  • Współpraca z zespołem,
  • Wnioskowanie i podejmowanie decyzji.

Podsumowując można powiedzieć, że są to cechy przywódcze. Obraz gdzie lider ma jedynie charyzmę i deleguje zadania odchodzi do przeszłości. Obecnie lider przyszłości to empatyczny członek zespołu, biorący na siebie ciężar pracy na równi z zespołem.

Gdzie zdobyć kompetencje przyszłości?

Osobiście polecam zainteresowanie się organizacją non-profit Toastmasters International. TM to sieć klubów na całym świecie gdzie każdy może przyjść żeby się rozwijać. Jest 5 kluczowych filarów nad którymi można się skupić: wystąpienia publiczne, komunikacja interpersonalna, strategiczne przywództwo, zarządzanie oraz pewność siebie. W zależności od tego nad czym głównie chcemy pracować mamy do wyboru 10 ścieżek rozwoju a wśród nich takie jak dynamiczne przywództwo, efektywny coaching, innowacyjne planowanie czy mistrzostwo prezentacji. Sprawdzenie się w wystąpieniach publicznych to przydatne oswojenie się ze stresem, zwłaszcza kiedy czekają nas pierwsze rozmowy rozmowy o pracę.

Autor: Michał Jankowski

Specjalista ds. spedycji. Od ponad 5 lat zawodowo związany z drogową spedycją międzynarodową. Prywatnie miłośnik branży TSL, pasjonat wystąpień publicznych oraz dzielenia się wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *