Powierzchnia magazynowa w Polsce – bezpieczna inwestycja

powierzchnia magazynowa magazyn
Areał powierzchni magazynowej w Polsce sukcesywnie rośnie

Powierzchnia magazynowa to rynek który w Polsce nieustannie się rozwija. Inwestorów do naszego kraju przyciąga szereg czynników. Wciąż duża dostępność gruntów, relatywnie niskie stawki czynszów i dostęp do wykwalifikowanej kadry to ważne czynniki przy wyborze lokalizacji. Dodatkowo dynamiczny rozwój branży e-commerce, rosnący popyt na wynajem powierzchni magazynowej sprawia, że można liczyć na bezpieczny zwrot z inwestycji. Jak przekłada się to na ruch w sektorze magazynowo–logistycznym na przestrzeni ostatnich miesięcy?

Piotrków Trybunalski – Jysk powiększa wynajmowaną powierzchnię w Parku P3

Duńska sieć sklepów od lat sukcesywnie rozwija swój udział w wynajmie powierzchni magazynowej. W tym roku firma P3 będąca właścicielem i zarządcą obiektów logistycznych w Parku P3 Piotrków udostępniła firmie Jysk kolejne metry nowej powierzchni magazynowej. Dzięki temu powierzchnia magazynowa Duńczyków powiększy się o 35 000 m kw. do łącznie ponad 80 000 m kw.

Przy wyborze zdecydowała zarówno udana współpraca trwająca od 2017 roku jak i lokalizacja. Park P3 Piotrków położony jest przy autostradzie A1 oraz w pobliżu dróg ekspresowych E75 i E67. Zapewnia to wygodne połączenia chociażby z Warszawą, Wrocławiem czy Katowicami. Powierzchnia wynajęta w Parku P3 Piotrków pełnią rolę magazynów buforowych w łańcuchu dostaw firmy Jysk. Produkty trafiają stamtąd przekierowywane są między innymi do centrum dystrybucyjnego w Radomsku skąd dalej trafiają już do sieci dystrybucji w blisko 25 krajach.

Wrocław – największy magazyn Gefco w Polsce

Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Psary na Dolnym Śląsku. Należy do inwestycji Panattoni Europe – parku S5 Wrocław North Gates. Będzie pełnić rolę światowego centrum dystrybucji producenta części i komponentów motoryzacyjnych. Przyjmować będzie importy z innych kontynentów jak Ameryka Południowa czy Azja. Z kolei dystrybucja z Polski obejmować będzie dostawy do krajów Europy Środkowowschodniej czy Niemiec. Gefco zapowiada uruchomienie działalności na jesieni. W listopadzie firma wprowadzi się do parku korzystając z obiektu o powierzchni 32500 m kw. Dodatkowo korzystając z powierzchni biurowej o około 400 m kw.

Obecnie trwa proces rekrutacji w którym na samym magazynie zatrudnienie ma otrzymać około 70 osób. Głównie pracownicy kompletacji zamówień i operatorzy wózków widłowych. Tegoroczne uruchomienie będzie jednym z największych w sektorze automotive w Polsce.

Błonie – nowa umowa pomiędzy FM Logistic i Polpharma

Firma FM Logistic i polski producent leków Polpharma zawiązały strategiczne partnerstwo. Długoterminowa umowa obejmuje kompleksową obsługę magazynowo–transportową. Błonie stanie się centralnym centrum dystrybucyjnym farmaceutyków Polpharmy. Umowa podpisana na 7 lat jest wsparciem w ekspansji i skalowania biznesu obu przedsiębiorstw. FM Logistic przeznaczy na inwestycje 60mln zł rozbudowując obiekt wielobranżowej platformy FM Logistic Health w Błoniu do łącznej powierzchni 92000 m kw. Operacje w nowo budowanej hurtowni ruszą po uzyskaniu niezbędnej certyfikacji Głównego Inspektora farmaceutycznego. Przewidywany start projektu to II kwartał 2020 roku.  

Poznań – nowa hala fabryki Volkswagena

Nowy obiekt ma powierzchnię 46000 m kw. Jego budowa zajęła zaledwie 13 miesięcy. Jej rolą jest integracja powierzchni logistycznych znajdujących się do tej pory poza głównym zakładem. To z kolei pozwoli na redukcję ruchu wahadłowego aut ciężarowych pomiędzy lokacjami w Swarzędzu i Poznaniu. Wyłączy to z obiegu 10 aut wykonujących do tej pory 260 przejazdów dziennie. Taka redukcja pociągnie za sobą obniżenie emisji C02 co wkomponowuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu Volkswagena. Koncern już w tej chwili realizuje politykę środowiskową używając w 98% pojemników wielokrotnego użytku. Resztę stanowią opakowania drewniane i papierowe.

Lublin, Białystok, Szczecin – powierchnia magazynowa w alternatywnej lokalizacji

Okolice Poznania, Wrocławia czy Warszawy są najczęściej wybieranymi obszarami inwestycyjnymi jeśli chodzi o sektor jakim jest powierzchnia magazynowa. Nowszym trendem, związanym z rozwojem polskiej sieci drogowej jest kierowanie coraz większej uwagi na mniej oczywiste, alternatywne lokalizacje. Przykładem takich działań mogą być powstające nowe obiekty w okolicach Białegostoku – będącego nie tylko bramą na wschód ale też na Skandynawię czy np. okolice Szczecina otwierające drogę do dostaw na Zachód, zwłaszcza Niemiec będących największą unijną gospodarką. To obszary o większym bezrobociu co pozwala na łatwiejsze pozyskanie pracowników.

Poprawa infrastruktury dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność w oczach potencjalnego inwestora. Przy rozwijającym się handlu elektronicznym i rosnącym popycie ze strony przedstawicieli różnych branż na wynajem sprawia, że powierzchnia magazynowa powinna nadal rosnąć.

Autor: Michał Jankowski

Specjalista ds. spedycji. Od ponad 5 lat zawodowo związany z drogową spedycją międzynarodową. Prywatnie miłośnik branży TSL, pasjonat wystąpień publicznych oraz dzielenia się wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *