Twardy Brexit – pora wracać z wysp?

brexit wielka brytania unia europejska

Brexit to spadek obrotów handlowych i utrudniony przepływ ludności m. in. z Europy Wschodniej odbije się na branży transportowej

Twardy Brexit – widmo nieuniknionego rozwiązania.

Izba Gmin odrzuca kolejny projekt wyjścia z Unii Europejskiej. Brytyjczycy w dalszym ciągu nie potrafią dojść do wspólnego stanowiska. Co grozi branży w przypadku braku porozumienia? Czy twardy Brexit dojdzie do skutku?

Wszystko wskazuje na to, że 12 kwietnia będzie graniczną datą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ponieważ brak porozumień uniemożliwi zastosowanie okresu przejściowego, zaowocuje szeregiem utrudnień związanych z powrotem do reguły WTO. Twardy Brexit to ograniczenia które odbiją się negatywnie na całym łańcuchu dostaw pomiędzy Wielką Brytanią a krajami członkowskimi. Dlatego spowoduje to konieczność obsługi chociażby zgłoszeń celnych, efektem czego będą nieterminowe dostawy. Chaos transportowy który będą powodować opóźnienia w portach promowych kanału La Manche znacząco wydłuży kolejki. Dla przedsiębiorców z branży transportowej pojawią się dodatkowe utrudnienia związane z kabotażem czy oczekiwaniem na negocjowanie przez kraje członkowskie umów dwustronnych do czasu zawarcia przez UE umowy wielostronnej z Wielką Brytanią. W związku z tym Twardy Brexit to też wyzwanie dla innych sektorów gospodarki, zwłaszcza tych jak branża medyczna gdzie dużą rolę odgrywają takie aspekty jak kontrole fitosanitarne czy certyfikacja przez jednostki notyfikacyjne z siedzibą w UK.

Wielomiesięczne opóźnienie ostatnią szansą?

Brytyjczycy zdawali się nie wierzyć, że twardy Brexit w końcu nadejdzie. Londyn pracuje już nad zaoferowaną propozycją wielomiesięcznego odroczenia daty wyjścia oraz przystąpienia do letnich wyborów do Europarlamentu. Brytyjczycy mają ostatnią szansę na spokojne i uporządkowane sfinalizowanie rozmów dotyczących opuszczenia UE. Być może Wielka Brytania zdecydowałaby się nawet rozpisać kolejne referendum pozwalające uniknąć ciężkiego rozwodu. Kiedy weźmiemy jednak pod uwagę dotychczasowe prace Izby Gmin, Brexit jest jedynym realnym rozwiązaniem. Pozostaje tylko nadzieje, że uda się uniknąć twardego Brexitu a 12 kwietnia nie będzie czarnym piątkiem.

Autor: Michał Jankowski

Specjalista ds. spedycji. Od ponad 5 lat zawodowo związany z drogową spedycją międzynarodową. Prywatnie miłośnik branży TSL, pasjonat wystąpień publicznych oraz dzielenia się wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *